امروز:
شنبه - 16 آذر - 1398
ساعت :

ورزش

گوناگون

اهوا- حبيب نيوز: "مدت هاي زيادي است كه از حبرها، گزارش ها و ديگر مطالب خبرگزاري ها و برخي وب سايت هايي كه مطالب توليدي دارند استفاده هاي خصوصي صورت مي گيرد و خواننده اگر هوشار نباشد فكر مي كند مطلبي كه دارد مي خواند خاص همان سايت است در حالي كه اگر بدون نام منبع باشد يا حتا اسم مستعار، نوعي سرقت فرهنگي، هنري و ادبي است! البته ممكن است پايگاه خبري حبيب نيوز را هم در بر بگيرد؛ هر چند كه همواره سعي كرده ايم منبع را در پايان خبر بنويسيم و نوشته ايم...
شوربختانه وضعيت به گونه اي شده كه بسياري از سايت ها يا به عبارتي پايگاه هاي خبري بدون ذكر منبع، نسبت به درج خبرها و مطالب خبرگزاري ها اقدام مي كنند و حتا اسامي عكاسان و نام خبرگزاري ها را هم حذف مي كنند و شايد هم نام سايت خود را در زير آن بنويسند كه نگارنده چنين موردي را به ندرت ديده است!
اما از سوي ديگر، نوشتن مشخصات عكاسان و خبرگزاري ها اگرچه بر پايين يا در گوشه اي كه به محتواي عكس لطمه نزتد مرسوم است اما تا كنون نديده بوديم كه مشخصات عكاس و خبرگزاري بر صورت مصاحبه شونده حك شود! آن هم در حالي كه عكس هاي زيادي از برخي افراد از جمله همين استاد رضا كياني مشاور گران قدر هنري استاندار خوزستان در بايگاني ايسنا استان و حتا در سايت گوگل موجود است.
از ديدگاه نگارنده انجام چنين سهل انگاري- كه نهايت كم دقتي عكاس و ديگر مسوولان مربوط را مي رساند- از زسانه اي حرفه اي همچون ايسنا خوزستان بعيد است."
به هر روي گفت و گوي رضا كياني با خبرگزاري ايسنا خوزستان را با هم بخوانيم. اگرچه نگارنده يك بار آن را خوانده و از آنجايي كه چهره كياني در عكس ايسنا خوب ديده نمي شود و بيش تر خورشيد مشخصات ايسنا مي درخشد؛ لذا عكسي از اينترنت كه شوربختانه نه نام عكاس داشت و نه نام خبرگزاري يا سايت براي گفت و گوي با ايسنا استفاده كردم. 
مشاور امور هنری استاندار خوزستان گفت: نباید ارتباط رسانه با هنرمندان در مصاحبه با مدیران خلاصه شود بلکه باید به سمت هنرمندانی که در انزوا هستند توجه کرد و باید هنرمندان اهالی رسانه را به عنوان مشاوران امین و مورد اطمینان خود در نظر گیرند.
 
رضا کیانی با حضور در تحریریه خبرگزاری ایسنا خوزستان، اظهار کرد: رسانه‌ها وظیفه مهم و خطیری برعهده دارند که باید توام با نگاه اخلاق‌محور و منصفانه باشد.
 
او ادامه داد: خوش بختانه همواره نگرش پژوهشی در ایسنا و تولید علم و اندیشه به عنوان دغدغه همیشگی و نگاه عالمانه به مسایل مختلف در مجموعه جهاد دانشگاهی وجود داشته است.
 
وی با بیان این که با وجود رشد فزاینده فضای مجازی اما همچنان اخبار خبرگزاری‌ها دنبال می‌شود و این یک برگ برنده است، خاطرنشان‌کرد: چراغ توسعه جامعه بدون حضور رسانه‌ها نوري نخواهد داشت و با خلا مواجه می‌شود. رسانه‌ها وظیفه خطیر و مهمی برعهده دارند که باید توام با نگاه پژوهشی، اخلاق‌محور و سرشار از انصاف و واقعیت باشد تا بتوانند در ایجاد جهش، پویایی و توسعه جامعه موثر باشند.
 
مشاور امور هنری استاندار خوزستان بیان کرد: حفظ جایگاه و منزلت رسانه‌ها به عنوان یک دغدغه مهم در نظر گرفته می‌شود. رسانه‌ها حاملان خبر، انتقال‌دهندگان و تولیدکنندگان خبر هستند و با مسایل و مشکلات مختلف در سطح استان روبه‌رو هستند. ما باید تلاش کنیم با نگاه جامع و واقعی، به مشکلات و مسایل رسانه‌ها بپردازیم و روز خبرنگار باید روز بازاندیشی نسبت به امر خبر و انتقال خبر باشد.
 
کیانی یادآوری کرد: ارتباطات رسانه‌ای را ارتباطات بین اهالی رسانه و مدیران رسانه تعریف کرده‌ایم در حالی که من معتقدم که ارتباط اهالی رسانه با سازمان‌های مردم‌نهاد، شخصیت‌های جامعه، اصناف و... باید تعریف شود و سعی کنیم این ارتباط را حفظ کنیم.
 
وی ادامه داد: در استان خوزستان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌ها سرمایه اجتماعی است. در بحران سیل فروردین ۹۸ خسارت‌های اقتصادی به استان تحمیل شد ولی ما را با سرمایه مهم اجتماعی آشنا کرد و بسیج نیروهای فرهنگی، رسانه‌ای، روحانیون، بازاریان، دانشگاهیان و... را مشاهده کردیم. استان خوزستان دارای سرمایه اجتماعی تحسین‌برانگیز است. پس نباید استان را با مسایل فنی و عمرانی معرفی کنیم و باید به سرمایه اجتماعی که پیش‌قراول توسعه است توجه کرد‌.
 
مشاور امور هنری استانداری خوزستان گفت: رسانه‌ها تنها مروج خبر نیستند بلکه مولد خبر هستند و نقش بسیار مهم و موثر دارند و قطعا مولد اندیشه خواهند بود. نباید نگاه یک سویه، ناکارآمد و بدون پشتوانه فرهنگی و پژوهشی وجود داشته باشد و ما باید در ارتقای سطح ارتباطات سهیم باشیم.
 
کیانی تاکید کرد: فعالیت فرهنگی باید ریشه در اخلاق داشته باشد. کار فرهنگی و خبری را باید بخشی از وجود خود بدانیم و نیم نگاهی به آینده و هویت خود داشته باشیم.
گفتنی است: ایسنا خوزستان بعد از ساعاتی متوجه اشتباه اش در درج عکس شد و نسبت به تغییر آن و نیز استفاده از عکس های بیشتر اقدام کرد که لازم است در این باره تشکر کنیم؛ هر چند که از نگارش انتقادی خودمان کوتاه نمی آییم و آن را درج کرده ایم!

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید