امروز:
شنبه - 5 مهر - 1399
ساعت :

ورزش

گوناگون

باشگاه های کتابخوانی در زندان های خوزستان تشکیل می شود

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از تشکیل باشگاه های کتابخوانی در زندان های استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی حبیب خبر، "مرتضی جمشیدی" شنبه ۲۱ دی ماه در جلسه ای که به همین منظور در سازمان زندان های خوستان با حضور معاون اصلاح و تربیت و معاون فرهنگی امور زندان ها برگزار شد، گفت: طرح ایجاد باشگاه ها در زندان های کشور امسال در چند استان اجرا شد که با توجه به پیگیری های دبیرخانه جام باشگاه های کتابخوانی خوزستان با مرکز، موافقت برگزاری این طرح در استان حاصل شد.

وی افزود: تفاهم نامه ای بین امور زندان ها و معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان منعقد شد که بر این اساس دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی، زمان برگزاری جشنواره را تا تشکیل و آماده شدن باشگاه های استان به اسفندماه تغییر داد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با بیان این که گسترش و ترویج کتابخوانی آسیب های اجتماعی را در جامعه کاهش می دهد،تصریح کرد: تلاش می کنیم این اتفاق به سرعت در زندان های استان بیفتد. هرچند شهرستان رامهرمز به صورت خودجوش و پیشرو کار کتابخوانی در امور زندان های این شهرستان را آغاز کرد؛ با توجه به زمان کمی که در اختیارمان قرار دادند دوره ی آموزشی ویژه ی کارکنان فرهنگی و روحانیون زندان ها در روزهای پایانی این هفته اجرا می شود.

جمشیدی ادامه داد: برای کارگاه هاي آموزشی زندان ها از مدرسان و تسهیلگران استان استفاده می کنیم و شیوه نامه مختص سازمان زندان ها تهیه شده که در دسترس تسهیلگران علاقه مند در دوره قرار می گیرد.

در این جلسه معاون اصلاح و تربیت زندان های خوزستان گفت: با توجه به مشکلاتی که در امور زندان ها است رسالت اجرای کار فرهنگی سخت تر می شود. و تلاش می کنیم درزمان حبس به زندانیان آموزه های اجتماعی و فرهنگی را نیز آموزش دهیم.

نادر ایگدر پتانسیل و اشتیاق زندانیان برای فراگیری مهارت ها و دوره های آموزشی را بالقوه ذکر کرد و توضیح داد: دستگاه ها و سازمان ها برای کمک و مشارکت به سازمان زندان ها بستر خوبی دارند، اما متاسفانه از سوی دستگاه ها، این سازمان مورد بی مهری قرار می گیرد. به همن علت سرانه آموزشی در مقوله کتابخوانی در زندان های استان در سطح پایینی قرار دارد.

معاون اصلاح و تربیت سازمان زندان های خوزستان با تاکید بر این موضوع که ا طرح در ۵ استان کشور اجرا شده بیان کرد: مراکز زندان ها برای برگزاری کارگاه های آموزشی و تشکیل باشگاه های کتابخوانی زندان ها با توجه به آمار بالای کتابخوانان علاقه مند در این مراکز آمادگی خود را اعلام می کنند.

در این دیدار معاون فرهنگی سازمان زندان های خوزستان گفت: تاکنون بیش از ۴ هزار حافظ قرآن در این مراکز تربیت شده است. و این آمار نشان از سیل علاقه مند در حوزه های کتابخوانی را می رساند.

سبحانی اضافه کرد: با توجه به رسالت سازمان های فرهنگی در امر کتابخوانی، متاسفانه نتوانسته اند این نقش را در مراکز زندان ها به خوبی ایفا کنند.

وی در پایان بیان کرد: سازمان زندان ها برای حضور پر رنگ در اولین دوره جام باشگاه های کتابخوانی تمام تلاش خود را به کار می بندد که این طرح را ابتدا در ۴ زندان و کانون اصلاح و تربیت اهواز و بلافاصله در سایر شهرستان ها برگزار کند.

یادآور می شود: طرح باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان از سال ۹۴ در کشور اجرا شده که در این طرح هر باشگاه از ۱۲ تا ۱۸ عضو در چهار گروه سنی (الف،ب، ج و د) تشکیل داده است. که اعضای باشگاه ها ضمن تشکیل جلسه کتابخوانی می توانند در بخش های جام شامل: نامه به نویسنده، فیلم ۵۰ ثانیه موبایلی و باشگاه برتر شرکت کنند. بر همین اساس باشگاه های کتابخوانی زندان ها امسال برای اولین بار به صورت آزمایشی برگزار می شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید