امروز:
جمعه - 9 آبان - 1399
ساعت :

ورزش

گوناگون

تنگی نفس پاییزی؛ قوز بالا قوز اهوازی‌ها در همه‌گیری کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه گیاه کنوکارپوس، یکی از عوامل اصلی مشکلات تنفسی در نخستین بارش‌های پاییزی است، گفت: امسال با توجه به احتمال همزمانی پیک مجدد کرونا و باران‌های پاییزی که موجب ایجاد مشکلات تنفسی برای مردم می‌شود، هرس این درختان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از سال‌های گذشته و همزمان با شروع باران‌های پاییزی، مشکلات فراوانی در زمینه بیماری‌های تنفسی برای هم‌استانی‌ها ایجاد می‌شود.

به گزارش حبیب خبر به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه باید در این باره بر اساس شواهد علمی صحبت شود، گفت:‌ این عارضه، پدیده‌ای است با اصطلاح علمی "Thunder Storm Asthma" که در آن آسم به دنبال بارندگی بروز می‌یابد و یک پدیده شناخته‌شده در سطح جهان است. مطالعات جهانی نشان داده آسم به دنبال بارندگی ناشی از آلرژی، به عوامل بیولوژیک (یعنی گیاهان، اسپور گیاهان یا قارچ‌ها) وابسته است و این همان پدیده‌ای است که در نخستین باران‌های پاییزی در برخی نقاط استان خوزستان رخ می‌دهد.

این فوق تخصص آسم و آلرژی ادامه داد: ‌پولن گیاه، ذره درشتی به اندازه حدود ۱۵ تا ۱۷ میکرون است و معمولا قادر به ورود به ریه نیست و بیشتر در بینی رسوب می‌کند؛ به همین علت است که اغلب آلرژی‌های فصلی، آلرژی بینی هستند. وقتی بارندگی رخ می‌دهد کپسول اطراف این ذره، آب را جذب می‌کند و در نهایت منفجر می‌شود و مواد درون پولن به ذرات کوچک‌تر در حدود ۲ میکرون یا کمتر از آن تبدیل می‌شوند که به راحتی می‌توانند وارد ریه شوند و در نتیجه آن فرد مستعد، دچار تنگی نفس می‌شود.

ابول‌نژادیان افزود: گیاه کنوکارپوس، یکی از عوامل اصلی مشکلات تنفسی در نخستین بارش‌های پاییزی است؛ از این رو در جلسات شورای سلامت استان خوزستان مصوب شد که پیش از شروع باران‌های پاییزی، تمامی درختان کنوکارپوس مستعد گرده‌افشانی، هرس شوند که طبق گزارش‌های میدانی، این امر از سوی شهرداری اهواز در حال انجام است. البته در این پروسه باید به حفظ فضای سبز شهر نیز توجه شود؛ این درختان قطع نخواهند شد و صرفا برای جلوگیری از گرده‌افشانی، هرس می‌شوند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: ارگان‌هایی که دارای محوطه‌های وسیع با پوشش گیاهی کنوکارپوس هستند نیز باید نسبت به هرس این درختان در محدوده خود اقدامات لازم به عمل آورند.

این فوق تخصص آسم و آلرژی تصریح کرد: امسال با توجه به احتمال همزمانی پیک مجدد کرونا و باران‌های پاییزی که موجب ایجاد مشکلات تنفسی برای مردم می‌شود، هرس این درختان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: با توجه به وضعیت هشدار خوزستان در موضوع کرونا، از مردم درخواست می‌شود در هنگام خروج از منزل ضمن استفاده از ماسک، تمامی پروتکل‌های بهداشتی را مورد توجه قرار دهند و از حضور در تجمعات بپرهیزند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (1)

  • شیخ عبدالحسین بدوی مدیرسران عشایر خوزستان

    شنبه 29 شهریور 1399 - شنبه, سپتامبر 19 2020 9:31:56am

    باسلام من بعنوان یک خدمتگدار از جناب دکتر ابول نژادیان که همیشه مردم شهید پرور خوزستان مدیون زحمات وی میباشند تشکر وتقدیر میشود دکتر جان با این همیه تبلیغ در استان متاسفانه اکثر روستهای استان از ماکس زدن در مراسم سوگواری وعروسی استفاده نمیکنند وهرچه بازرسان کرونا هشدار میدهند تاثیر ندارد شما بگوید چکنیم متشکرم