امروز:
جمعه - 9 آبان - 1399
ساعت :

ورزش

گوناگون

کارگران پسماند اهواز خواستار تعیین تکلیف خود شدند

اهواز- حبیب خبر: حتمن جناب موسی شاعری شهردار اهواز یادش می آید در تیرماه ۹۸ با صدور ابلاغیه‌ای به تمامی زیر مجموعه این نهاد، دستور داد مدیران مناطق هشتگانه  و مدیران عامل حقوق خود را پس از پرداخت نیروهای خدماتی دریافت کنند."

حتمن از آن زمان تا کنون این رویه را خود و مدیران زیر مجموعه اش اجرا کرده و احساس رضایت در 14 ماه گذشته وجودش را در برگرفته است!

حتمن خبر دارد حدود ۵۰ نفر از کارگران سایت مدیریت پسماند اهواز شش ماه حقوق نگرفته اند و لابد خود و زیر مجموعه اش در این 6 ماه از گرفتن حقوق خودداری کرده اند(!)

اصلن چه طور است ابتدا خبر تجمع کارگران اهوازی را بخوانیم و سپس خبر سال گذشته که به آن اشاره کردیم و این قدر خوش خیال نباشیم!

حدود ۵۰ نفر از کارگران سایت مدیریت پسماند اهواز ، روز شنبه در اعتراض به مشخص نبودن تکلیف ۶ ماه پرداخت حقوق و مطالبات خود، مقابل ساختمان شهرداری و شورای اسلامی شهر اهواز حضور یافتند.

سایت دفن زباله اهواز به نام صفیره حدود ۱۲۰ کارگر برای تفکیک زباله دارد که تعداد زیادی از آنها را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند؛ زنانی که هر روز از نقاط مختلف شهر خود را به این سایت می‌رسانند تا با تفکیک بخشی از زباله‌های شهر درآمدی برای گذران زندگی شان به دست آورند.

با این وجود مسایل مختلف ازجمله بروز اختلاف مالی میان پیمانکار و کارفرما، بروز بیماری کرونا و همچنین آتش سوزی‌های سریالی در این سایت سبب بیکاری گاه و بی گاه آنها و در نتیجه مشخص نبودن پرداخت حقوق آنها می‌شود.

به گفته یکی از کارگران زن این سایت، کارگران از اسفند پارسال تا اردیبهشت امسال که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند هیچ حقوقی دریافت نکرده اند، حتی سنوات سال های گذشته هم به آنها پرداخت نشده است.

وی که خود را طوبی معرفی کرد افزود: در زمان شیوع کرونا بسیاری از کارمندان و کارگران مدیریت پسماند با وجود دریافت حقوق تعطیل بودند با این وجود پیمانکار به ما هیچ حقوقی پرداخت نکرد. پیمانکار در روزهایی که سایت تفکیک زباله را تعطیل اعلام می‌کند حقوقی برای ما در نظر نمی‌گیرد درحالیکه ما آمادگی حضور در محل کار را داریم.

این کارگر افزود: در تیر امسال نیز تنها ۱۰ روز اجازه حضور در محل کار را به ما دادند و پس از آن به دلیل آتش سوزی، تفکیک زباله تعطیل شد.

وی گفت: بیشتر کارگران این سایت زنان سرپرست خانوار هستند و پرداخت نشدن به موقع و کامل حقوق ضربه بسیار سنگینی به آنها وارد می کند؛ هم اکنون حتی در تامین ساده‌ترین نیازهای خود درمانده‌ایم. پیمانکار با مدیران سایت صفیره دچار اختلاف است و دود این اختلاف در چشم ما می‌رود.

رییس کمیسیون تحقیق ،نظارت و بازرسی شورای اسلامی شهر اهواز درباره وضعیت این کارگران بیان کرد: ۱۲۰ کارگر که بیشتر آنها را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند ماه‌هاست که برای دریافت مطالبات تلاش می‌کنند اما تاکنون نتیجه ای نگرفته‌اند.

محمدرضا ایزدی افزود: پرداخت نشدن حقوق این کارگران زندگی را برای آنها سخت‌تر کرده است.

وی ادامه داد: به مدیرعامل سایت مدیریت پسماند پیشنهاد شد نسبت به برکناری پیمانکار فعلی و تعیین یک پیمانکار جدید اقدام کند تا با پرداخت مطالبات این کارگران بخشی از مشکلات آنها حل شود.

تلاش برای مصاحبه با پیمانکار سایت مدیریت پسماند شهرداری اهواز بی‌نتیجه ماند.

روزانه یک هزار تن زباله شهر اهواز به سایت پسماند اهواز منتقل می‌شود. در مدفن زباله‌های اهواز، قرار بود دفن بهداشتی پسماند به روش نیمه هوازی (فوکوئوکا) اجرا شود و پسماندها باید به روش خاصی در محلی موسوم به «سلول» دفن شوند و روی آنها چند لایه خاکریزی شود اما به دلیل رعایت نشدن اصول دفن، از حدود پنج سال پیش در فصل گرما با آتش سوزی وسیع روبه رو می‌شود که گاهی تا بیش از ۱۵ روز به طول می‌انجامد.

سایت جدید دفن پسماند اهواز در نزدیکی روستای "صفیره" در بخش غیزانیه این شهرستان، از سال ۹۱ و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند در منطقه "برومی" راه اندازی شده است.

*****

با صدور بخشنامه و ابلاغیه‌ای؛

شهردار اهواز خواستار دریافت حقوق مدیران پس از کارگران شهرداری شد

يكشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹
 

شهردار اهواز با صدور ابلاغیه‌ای به تمامی زیر مجموعه این نهاد، دستور داد تا مدیران مناطق هشتگانه حقوق خود را پس از پرداخت نیروهای خدماتی دریافت کنند.

به گزارش خبرگزاری آنا از شهرداری اهواز، موسی شاعری در ابلاغیه و بخشنامه سراسری خطاب به مدیران و بخش‌های مختلف زیرمجموعه شهرداری کلانشهر اهواز آورده است: پیرو تأکیدات قبلی و مصوبات شورای اداری تأکید می‌شود که تمامی مدیران مناطق هشتگانه و همه مدیران عامل، حقوق و مزایای خود را پس از پرداخت نیروهای خدماتی اعم از کارگران فضای سبز، خدمات شهری و اجرائیات دریافت کنند.

وی در این ابلاغیه می‌افزاید: مدیران مناطق و مدیران عالی درآمد هر منطقه حقوق خود را فقط از اداره محل خدمت خود دریافت کنند.

شهردار اهواز در ادامه این ابلاغیه تصریح می‌کند: حقوق مدیران فوق‌الذکر حتماً پس از پرداخت حقوق نیروهای خدماتی اعم از کارگران فضای سبز، خدمات و اجرائیات پرداخت شود.

شاعری تأکید می‌کند: مسوولیت نظارت بر حُسن اجرای این بخشنامه بر عهده مدیران کل ادارات حراست و بازرسی و امور مالی مرکز خواهد بود.

اعضای شورای اسلامی شهر اهواز ۲۶ اردیبهشت امسال از مجموع ۱۳ رأی، با ۱۱ رأی موافق موسی شاعری را به‌عنوان سرپرست شهرداری اهواز انتخاب کردند.

بر اساس تبصره سه ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، انتصاب شهرداران در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر و مراکز استان بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور، موسی شاعری ۲۹ خرداد ماه ۹۸ به‌عنوان شهردار کلانشهر اهواز در استان خوزستان منصوب شد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید