امروز:
شنبه - 16 آذر - 1398
ساعت :

ورزش

گوناگون

شیوع دوباره بیماری روده ای در رفیع  از توابع شهرستان هویزه

اهواز- حبیب نیوز: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، آب شرب رفیع را عامل شیوع بیماری روده ای ندانست و با صراحت گفت:" مطابق نمونه برداری های بهداشت آب شرب این شهر سالم است." در حالی که جناب مدیرعامل یا باید اطلاعات بهداشتی خود را بالا ببرد یا این که از رییس وقت مرکز بهداشت خوزستان در این باره کسب اطلاع کند که:" ۲۶ تیر ماه، آمار مبتلایان به اسهال را ۵۰ نفر عنوان کرد و علت آن را آلودگی میکروبی شبکه آب دانسته است."

آقای صادق حقیقی پور بهتر است در باره کلر و مزایا و ضررهای آن مطالعه کنید تا دریابید که هر آلودگی میکروبی و ویروسی و قارچی و انگلی و آمیبی را نمی توان با کلر از بین برد.

برای اطلاع تان بدانید:"کریپتوس پوریدیوم تک یاخته انگلی است که در آب رودخانه ها و دریاچه ها به وفور یافت می شود خصوصا در اماکنی که آب با مدفوع و فضولات حیوانات و پرندگان در تماس باشد وارد آب می شود. این انگل باعث ایجاد عفونت در روده انسان شده و بیماری به نام کریپتوس پوریدیوسیس را باعث می شود. این انگل نسبت به روش های سنتی ضدعفونی آب مانند کلرزنی مقاوم بوده و از بین نخواهد رفت.

بهترین راه حذف انگل کریپتوس پوریدیوم ، جوشاندن آب است. البته روش هایی نظیر اسمز معکوس نیز می تواند در حذف این انگل از آب موثر باشد. استفاده از اشعه ماوراء بنفش وروش اولترافیلتراسیون UF نیز توصیه می شود."

خوب است خوانندگان عزیز گفت و گوی صادق حقیقی را در روز دوشنبه با خبرنگار ایرنا بخوانند و در ادامه سخنان مسوولان بهداشت را تا دریابند که به جای تکذیب های نابه جا تلاش کنیم آب آشامیدنی شهرها، بخش ها و روستاهای استان را کاملن بهداشتی و عاری از آلودگی های مختلف کنیم تا حقوقی که می گیریم حلال مان باشد!

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: "تیم هایی برای ارزیابی و کلرسنجی آب شرب شهر رفیع اعزام شدند و در بررسی های صورت گرفته مقدار کلر موجود در آب استاندارد بود."

او ادامه داد: "در زمان بروز مشکل هایی نظیر بیماری های روده ای پیش از هر تحقیقی از همان ابتدا شرکت آب و فاضلاب را متهم می کنند درحالی که این درست نیست و پیش از هر صحبتی باید صحت آن مورد ارزیابی قرار گیرد."

حقیقی پور گفت: "طبق استانداردها میزان کلر در آب شرب نباید از ۲دهم ppm کمتر باشد درحالی که میزان کلر آب شرب رفیع یک و نیم ppm  است و تنها در ۲ نقطه شهر نیم ppm گزارش شد که باز هم بالاتر از میزان حداقل است از سویی دیگر بیشتر مردم شهر رفیع از آب تصفیه یا دستگاه های آب شیرین کن استفاده می کنند که باز هم خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد."

مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان افزود: "به تازگی یک دستگاه کلرزن جدید برای شهر رفیع خریداری شده که با نصب آن بخشی از مشکلات آب شرب این شهر رفع شده است."

وی درباره خطر تلاقی فاضلاب و آب شرب در این شهر بیان کرد: "تاکنون گزارشی درخصوص تلاقی آب و فاضلاب گزارش نشده و تنها در خیابان معلم شهر رفیع به دلیل انسداد شبکه فاضلاب به وسیله اشیاء شاهد پس زدگی فاضلاب بودیم که با خروج این اشیاء فاضلاب جمع آوری می شود."

حقیقی پور ادامه داد: "درآمد شرکت آبفا از شهر رفیع با جمعیت بالغ بر چهار هزار نفر، حدود پنج میلیون ریال در ماه می باشد درحالی که مصرف آب در این شهر به دلیل گاومیش داری بسیار بالا است، با این وجود شرکت آبفا خود را متعهد به تامین آب سالم به مردم می داند."

این درحالی است که نایب رییس شورای شهر رفیع پیش از این در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از شیوع بیماری روده ای در این شهر خبر داده و علت آن را مشکل آب شرب عنوان کرده بود با این وجود مدیر شبکه بهداشت شهرستان هویزه گفت: "نتایج آزمایش بیماری وبا و التور در مراجعان منفی بوده و نتایج میکروبی آب و فاضلاب هنوز مشخص نشده است."

به گفته یک منبع آگاه، از هفته گذشته تا کنون ۲۱ نفر به دلیل بیماری اسهال به مرکز درمانی رفیع مراجعه کرده اند. بیماری اسهال ناشی از آلودگی آب در تابستان پارسال نیز تعدادی از شهروندان رفیع را به مراکز درمانی کشاند. سلمان زاده رئیس وقت مرکز بهداشت خوزستان ۲۶ تیر ماه، آمار مبتلایان به اسهال را ۵۰ نفر عنوان کرد و علت آن را آلودگی میکروبی شبکه آب دانسته است.

رفیع شهری مرزی در شهرستان هویزه و در۲۵ کیلومتری غرب شهر هویزه است. این شهر که در حاشیه هورالعظیم و انتهای رودخانه کرخه قرار دارد، از بهمن ماه پارسال در محاصره سیلاب قرار داشت که در ماه های اخیر فروکش کرده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید