امروز:
چهارشنبه - 22 مرداد - 1399
ساعت :

ورزش

گوناگون

نسخه نویسی الکترونیکی در ۱۱ هزار مطب در کشور

اهواز- حبیب خبر: "سرپرست سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: درحال حاضر حدود ۱۱ هزار مطب به صورت آنلاین نسخه الکترونیکی ارسال می کنند."

این درحالی است که یک بازنشسته امروز هشتم امرداد ماه تعریف کرد: برای تمدید دفترچه خدمات درمانی دخترم برای گرفتن آزمایش به دفتر پیشخوان دولت در یکی از مناطق اهواز رفتم. مسوول مربوط بعد از گرفتن دفترچه و شناسنامه گفت: "باید بروی اداره مربوطه و بگویی حق بیمه تیرماه تان را واریز کند تا سیستم ما به روز شود و بتوانیم دفترچه تان را تمدید کنیم در غیر این صورت فقط می توانیم تا خرداد ماه جاری دفترچه ات را تمدید کنیم که به دردتان نمی خورد!"

او می گوید: هرچه اعتراض کردم و گفتم در 6 سالی که بازنشسته شده ام تا حال چنین چیزی برای من اتفاق نیفتاده و حتا امسال سازمان تامین اجتماعی دفترچه هایی را که مهلت شان به پایان رسیده بود تمدید کرد و از شهروندان خواست برای تمدید دفترچه به مراکز پیشخوان نروند؛ حالا چه طور شده که سازمان بیمه سلامت که دم از دولت الکترونیم می زند در روزهای کرونایی بازنشستگان را برای تمدید دفترچه اعضای خانواده شان آواره این اداره و آن اداره می کند؟!

وی افزود: باور کنید هرچه التماس کردم فایده نداشت و یکی از کارمندان دفتر پیشخوان که خود نیز کارمند یکی از ادارات بود گفت: "از دست ما کاری برنمی آید به اداره تان و سازمان بیمه سلامت ربط دارد. اگر اداره حق بیمه تیرماه جاری را واریز کند سیستم بیمه سلامت به روز می شود و آن وقت ما می توانیم دفترچه تان را تمدید کنیم."

به راستی! وقتی برای تمدید یک دفترچه خدمات درمانی آن هم در روزهای کرونایی و در گرمای 50 درجه باید از هفت خوان رستم عبور کنی؛ صحبت از دولت الکترونیک و نسخه الکترونیک از سوی مسوولان چیزی جز خنده یا گریه نیست!

وقتی سازمان بیمه سلامت ناخن خشکی می کند و تجویز 96 دارو از 302 قلم داروی خود را کاهش می دهد و هر بیمه شده در سال بیش تر از دوبار نمی تواند از خدمات سی تی اسکن و ام آر آی و تصویر برداری و سونوگرافی و... استفاده کند؛ صحبت از راه اندازی پرونده سلامت(!) جز شعار خنده دار چیز دیگری نیست!

به راستی که زنده یاد "نیما یوشیج" خوب سرود: "به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را" ای بیمه سلامت! تا وقتی که بیمه شده باید دفترچه به دست باشد و تا کاری برای حذف آن انجام نشود؛  باید یاد عصر حجر بیفتیم تا عصر دولت الکترونیک! 

می توانید ادامه مصاحبه سرپرست سازمان بیمه سلامت ایران را بخوانید.

به گزارش ایسنا، طاهر موهبتی درتشریح جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات به ریاست رییس جمهور و درخصوص آخرین وضعیت اجرای دولت الکترونیک درسازمان بیمه سلامت گفت: دراین نشست درخصوص اقدامات قابل قبول و مناسب بیمه سلامت درحوزه دولت الکترونیک و آی تی از جمله درباره پایگاه اطلاعات بیمه شدگان درمان کشور به رییس جمهور گزارشی ارایه شد.

وی افزود: بدون شک با راه اندازی این پروژه، عملا مساله هم پوشانی متوقف شده  و هر ایرانی یک کد ملی و دفترچه بیمه خواهد داشت.

سرپرست سازمان بیمه سلامت اظهارداشت: همچنین با راه اندازی پرونده سلامت الکترونیک و زیرساخت هایی که درسازمان بیمه سلامت اجرایی شد، درحال حاضر ۷۴۰ خدمت دراین بخش مورد توجه قرارگرفته است، لذا فرد پس از استفاده از MRI برای یک عضو تا شش ماه نمی تواند از آن عضو تصویربرداری، سی تی اسکن یا سونوگرافی انجام دهد که گزارش این مساله نیز به صورت مبسوط دراختیار  دکتر روحانی قرارگرفت.  

موهبتی با اشاره به کنترل زیرساخت ها برای گایدلاین ها و راهنماهای بالینی ابلاغی توسط وزارت بهداشت درسازمان بیمه سلامت تصریح کرد: دربحث تجویز دارو نیز اقدامات موثری درسازمان بیمه سلامت انجام شد که گزارش آن نیز به رییس جمهور ارایه گردید، به طوری که اگر تجویز دارو بیش از نرم میانگین آن رشته درشهر باشد؛ کارنامه ای برای یادآوری به همکاران پزشک ارایه می شود که این مساله سبب شد، درحال حاضر تجویز دارو با بیمه سلامت از ۳.۲ قلم دارو به ۲.۶ کاهش یابد که امیدواریم این رویه ادامه پیدا کند.

وی تاکید کرد: در خصوص نسخه الکترونیکی نیز مطرح شد که پزشک می تواند با کد ملی پوشش بیمه ای فرد را احراز هویت کرده و هم پوشانی بیمه ای نیز مشخص خواهد شد، ضمن اینکه درتجویز دارو و هر اقدام پاراکلینیکی به صورت آنلاین قواعد بیمه گری و راهنمایی های بالینی کنترل خواهد شد، درحال حاضر حدود ۱۱ هزار مطب به صورت آنلاین نسخه الکترونیکی ارسال می کنند.

براساس گزارش پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت، موهبتی گفت: در حدود ۵ هزار و ۷۰۰  پاراکلینیک نیز به صورت الکترونیکی فعالیت می کنند که بیش از  ۳ هزار داروخانه و ۷۰درصد مطب ها نیز به این سیستم متصل بوده و پیش بینی می شود از مهر و آبان ماه این پروژه به طورکامل اجرایی شود، با توجه به تاکید رییس جمهوری از آذرماه سال جاری نباید از کاغذ در نسخه نویسی استفاده کرد؛ البته پیشتر نیز دراین خصوص بخشنامه هایی ارسال شده و به لحاظ زیرساختی مشکلی وجود ندارد،  درخصوص تبادل الکترونیکی اسناد نیز دراین جلسه مسائلی مطرح شد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید