امروز:
شنبه - 16 آذر - 1398
ساعت :

ورزش

گوناگون

اهواز- حبیب نیوز: خوزستان سرزمین زر و گوهرهای بی بدیلی است که اگرچه ناشناخته مانده اما شوق و ذوقی هم برای شناخت و بهره برداری از آن ها به علل مختلف وجود ندارد!

خوزستان دنیایی است که می تواند چند کشور را هم اداره کند. این سخن شعار نیست و همه هم می دانند اما چرا این گونه نمی شود و مدت ها است جامعه خوزستان در فقر نداری به سر می برد و مسوولان هم بجز زدن حرف پای عمل شان کم تر به کار گرفته می شود، بر خیلی ها معلوم است اما...

بهتر است سخنان رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان را در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بخوانیم:

امید حاجتی گفت: ۱۱چالش پیش روی خوزستان در مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری بررسی شد که در اختیار رییس جمهوری قرار خواهد گرفت.

او بیان کرد: هفته گذشته نشستی در مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری دراین زمینه برگزار شد و چالش ها، اولویت ها و نیز موضوع هایی که خارج از روال عادی کشور و استان ها در خوزستان وجود دارد، مورد بررسی قرار گرفت.

او ادامه داد: در این نشست ۱۱ عنوان چالش های پیش روی خوزستان مطرح  و در اختیار مرکز استراتژیک نهاد ریاست جمهوری قرار گرفت و مقرر شد اطلاعات تکمیلی که خواسته شده به صورت گزارش های چکیده، تهیه، تدوین و به روزرسانی شود.

دبیر شورای برنامه ریزی خوزستان با اشاره به اینکه این گزارش ها به اطلاع رییس جمهوری و معاون اول ریاست جمهوری می رسد، افزود: این اقدام درباره برنامه ریزی کاربردی و تصمیم گیری رییس جمهوری در سفرهای آتی به خوزستان ؛ صورت می گیرد.

او گفت: همچنین هیات دولت نیز بر اساس این چالش ها در زمینه توسعه منطقه ای خوزستان تصمیم گیری خواهد کرد.

حاجتی این ۱۱ چالش را  مدیریت مهاجرت،  فرسودگی زیرساخت ها، نرخ بالای بیکاری، ساختار دولتی خوزستان و توسعه نیافتن زنجیره ارزش افزوده، بحران های کارگری، لزوم تفویض اختیارات به مدیران استانی، انجام مسئولیت های اجتماعی شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی، ایجاد ابزارهای مدیریت بانک ها برای توسعه استان، لزوم اجرای برنامه های حمایتی اجتماعی- فرهنگی در مناطق دو زبانه، نیاز به اجرای برنامه های توسعه در سکونتگاه های غیر رسمی و بافت های فرسوده و همچنین ضرورت تقویت مرزهای خوزستان بیان کرد.

او خاطرنشان کرد: این موارد موضوع های اصلی هستند که خوزستان با آن روبه رو است که رسیدگی به آنها نیاز به توجه جداگانه و ویژه ای دارد.

حاجتی در پاسخ به این سوال که آیا تا پیش از این، چالش های خوزستان مورد واکاوی و بررسی قرار نگرفته بود، گفت: در خوزستان همواره این موارد مورد ارزیابی و آمایش قرار گرفته اند، به طوری که دستگاه ها و وزارتخانه ها بر اساس این موارد در خوزستان به انجام وظیفه می پردازند.

او ادامه داد: اما این چالش ها قرار است به صورت گزارش های تخصصی به اطلاع رییس جمهوری برسد تا شاهد برنامه ریزی وسیع تری برای توسعه استان باشیم.

به گفته وی، مرکز استراتژیک نهاد ریاست جمهوری  این گزارش ها را به صورت چکیده در اختیار رییس جمهوری قرار می دهد.

بر اساس این گزارش، معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در سفر روز یکشنبه خود به استان خوزستان، نرخ ۱۴ درصدی بیکاری، مهاجرت، جمعیت دانش آموختگان بیکار، بافت فرسوده و حاشیه نشینی را عمده آسیب های خوزستان بیان کرد و گفت: مدیریت خوزستان با دیگر استان ها کاملا متفاوت و پیچیده تر است؛ چرا که هم چالش ها و هم‌ ظرفیت های بزرگی دارد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید