امروز:
دوشنبه - 28 بهمن - 1398
ساعت :

ورزش

گوناگون

یک مدرس حوزه علمیه با اشاره به تاثیر قیام امام حسین(ع) در دین اسلام، گفت: امام حسین(ع) با قیام خود، روحیه اسلام ناب و اصیل را مجددا احیا کردند.
 
یادداشت حجت الاسلام والمسلمین محمد انصاری را با هم می خوانیم:
  بعثت پیامبر اکرم(ص)، راه صحیح زندگی و بهترین شیوه خوب زندگی کردن را به بشریت ارزانی کرد؛ با این وجود در مسیری که پیامبر(ص) در ۲۳ سال ترسیم کرده بودند، فرصتی نبود که همه قوانین و مقرراتی که به اسم دین تعبیر می‌شود را اجرا کنند. ایشان تنها کلیات دین را فرمایش کردند و بیان فقه و شریعت به مردم رسید اما به دلیل محدود بودن عمر پیامبر(ص) این موارد به صورت کلی بود.
 
مسیر پیامبر اکرم(ص) با خط ولایت امتداد یافت. ایشان پیش‌بینی کرده بودند که پس از ایشان امیرالمومنین(ع) و سپس دیگر امامان جانشین ایشان باشند. مقرر بود پس از ختم رسالت و نبوت، نقشه هدایت بشریت به وسیله این ۱۲ امام ادامه یابد و محقق شود.
 
متاسفانه پس از رحلت پیامبر(ص) آنچه ایشان در غدیر جهت ادامه خط ولایت ترسیم کرده بودند محقق نشد و امت مسیر پیامبر(ص) را حفظ نکردند و افراد دیگری را به جای امیرالمومنین(ع) و ائمه اطهار(ع) جایگزین و با آنها بیعت کردند که این مساله منجر به این شد که مسیر هدایت نسبت به مسیر اصلی خود زاویه‌دار شود.
 
در ابتدای انحراف از یک خط مستقیم، شاید انحراف چندان به چشم دیده نشود.در آن شرایط حضرت زهرا(س) تمام تلاش خود را کردند تا مردم به مسیر اصلی دین هدایت شوند اما متاسفانه این اقدامات، به جز برای افراد کمی منجر به هوشیاری نشد. 
 
این زاویه انحرافی گسترش یافت و می‌بینیم که ۵۰ سال پس از رحلت پیامبر(ص)، انحراف مسیر به حدی زیاد شد که نوه پیامبر(ص) که علمدار هدایت و کشتی نجات امت محسوب می‌شد را به شهادت رساندند.
 
انحراف از مسیر اصلی به حدی بود که مملکت اسلامی که برای مبارزه با شرک شکل گرفته بود کار صادرات بت به کشورهای دیگر را انجام می‌داد یعنی نه تنها با بت‌پرستی مخالفت نمی‌شد بلکه این کار را ترویج می‌کردند.
 
کسانی که به عنوان جانشین پیامبر(ص) بر سر کار بودند، اعتقادی به خدا، توحید و نبوت نداشتند و یزید نیز اشعار کفرآمیز و اهانت‌آمیزی به ساحت پیامبر انشا می‌کرد.
 
 به عنوان مثال، فردی به نام ولید که یکی از فرمانداران یزید بود، در عالم مستی تا حدی تیر به سمت قرآن پرتاب کرده بود که قرآن پاره پاره شده بود. این افراد داعیه‌دار پیامبر(ص) و اسلام شده بودند و اینگونه، اسلام از مسیر اصلی خود فاصله گرفته بود و در این شرایط چیزی جز حرکت اباعبدلله الحسین(ع) به عنوان نوه پیامبر نمی‌توانست این راه را حیات ببخشد. امام حسین(ع) با قیام خود روحیه اسلام ناب و اصیل را مجددا احیا کردند.
 
در ادامه مسیر نیز دیگر امامان تا حدی توانستند به ترمیم دین بپردازند و در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) این مساله بیشتر هویدا شد و ارزش جهاد سیدالشهدا(ع) بیشتر نمایان شد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید